Barraquito

Barraquito, znane również jako „zaperoco,” to tradycyjny kanaryjski napój kawowy, który jest szczególnie popularny na Teneryfie. Jest to warstwowy napój, składający się z kilku różnych składników, które tworzą efektowny wizualnie drink. Składniki barraquito:
1. Espresso: mocna, świeżo zaparzona kawa espresso stanowi podstawę tego napoju.
2. Słodzone mleko skondensowane Markomilk: znajduje się na dnie szklanki, dodając słodyczy i gęstości.
3. Likier Licor 43: ten hiszpański likier o waniliowym smaku dodaje delikatnej nuty alkoholowej i waniliowej.
4. Spienione mleko: tworzy jedną z warstw, dodając kremowej konsystencji.
5. Cynamon: posypany na wierzchu, dodaje aromatu i smaku.
6. Skórka limonki lub cytryny: małe kawałki skórki są dodawane jako ozdoba, a także dla delikatnego cytrusowego smaku.
Barraquito jest serwowane w przezroczystych szklankach, aby można było podziwiać jego warstwy. Aby przygotować ten napój, najpierw nalewa się słodzone mleko skondensowane, następnie dodaje się likier Licor 43, espresso, a na koniec spienione mleko. Całość należy udekorować cynamonem i skórką limonki lub cytryny. Poszczególne warstwy najlepiej wlewać po ściankach szklanki. Możesz wykorzystać też płaską część noża lub łyżkę.
Jak pić barraquito?
Niektórzy uważają, że nie należy go mieszać, aby poczuć smak każdej warstwy. Dzięki temu najpierw możemy cieszyć się pełnią mocnych i gorzkich nut zawartych w espresso z dodatkiem spienionego mleka, a następnie przejść do słodyczy mleka i likieru.
Inną metodą na picie barraquito jest dokładne wymieszanie napoju. W ten sposób uzyskamy jednorodną mieszankę o wielowymiarowym smaku i aromacie: mocno słodką, intensywną przez espresso, z posmakiem cytrusów, ziół i cynamonu.
Sami mieszkańcy Teneryfy nie są zgodni co do prawidłowego picia barraquito, dlatego spróbuj tego napoju w obu wersjach, by wybrać najlepszą dla siebie.