Dulce de leche: słodka esencja z Ameryki Południowej

Dulce de leche to słodki, karmelowy krem, który jest niezastąpionym składnikiem wielu deserów w Ameryce Południowej. Jego nazwa po hiszpańsku oznacza dosłownie „słodkie z mleka”, co doskonale oddaje jego główny składnik – mleko. Proces jego przygotowania polega na długotrwałym gotowaniu mleka z cukrem, aż do uzyskania gęstej, złocistej masy o bogatym, karmelowym smaku.

Pochodzenie dulce de leche jest nieco tajemnicze i owiane legendami. Jedna z popularnych historii głosi, że ten przysmak został odkryty przypadkowo w Argentynie, gdy zapomniano o gotującym się mleku z cukrem. Niezależnie od prawdziwości tej opowieści, faktem jest, że dulce de leche stało się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kuchni latynoamerykańskiej.

Dulce de leche jest niezwykle popularne w wielu krajach Ameryki Południowej, takich jak Argentyna, Urugwaj, Brazylia czy Meksyk. W Argentynie jest często używane jako nadzienie do ciastek alfajores, jako dodatek do lodów, a nawet jako smarowidło do tostów. W Meksyku natomiast, dulce de leche jest znane pod nazwą „cajeta” i przygotowywane z mleka koziego, co nadaje mu unikalny smak.

W Polsce, dulce de leche nie jest tak powszechne, jednak można znaleźć jego odpowiednik w postaci masy krówkowej (kajmaku). Masa krówkowa, podobnie jak dulce de leche, powstaje poprzez gotowanie mleka z cukrem, aż do uzyskania gęstej, karmelowej konsystencji. Jest ona powszechnie używana w cukiernictwie a także jako dodatek do domowych wypieków, tortów, a także jako słodki dodatek do naleśników czy gofrów.